Rozvod topenářského potrubí

Provádíme veškeré instalatérské práce související s rozvody vytápění a rozmístěním topných těles ve vytápěných prostorách. Dodáme materiál a všechny další potřebné součásti, provedeme montáže a instalace topidel (radiátory, podlahové topení, teplomety, atd.), provozní a tlakové zkoušky.

Pro rozvody topení a vody je důležité zvolit kvalitní materiály s dlouhou životností, protože jsou namáhy provozním tlakem i teplotou. Vedení rozvodů jsou často hůře nepřístupné, v případě podlahového vytápění nejsou vůbec přístupné, a proto ještě více záleží na použitém materiálu, jejich oprava by byla komplikovaná a finančné nákladná. Výběr materiálů je široký, v současnosti se používají potrubí z kovu, plastu nebo vícevrstvých materiálů.

Kovové potrubí

Často používaným materiálem pro topenářské rozvody je ocel nebo měď. Rozvody potrubí z mědi jsou odolné, spolehlivé, heořlavé, vydrží vysoké teploty, jejich vnitřní povrch je odolný vůči korozi a usazeninám. Trubky mají malý odpor, což příznivě ovlivňuje celý systém. Nevýhodou je pracnější montáž, vysoký počet spojů a vyšší pořizovací cena. Obdobně je tomu u dříve často používaných ocelových trubek, ovšem s nižší živoností způsobenou hlavně korozí.

Plastové potrubí

Oproti kovovému potrubí vyznačujícímu se delší a pracnější montáží jsou stále oblíbenější rozvody topenářského potrubí z plastových materiálů. Rozvody topení z plastů se používá hlavně kvůli snadné manipulaci a nízké ceně, tyto rozvody nekorodují, jsou odolné vůči usazeninám, provoz je tichý a má vysokou životnost. Trubky jsou zdravotně nezávadné, proto je lze použít i pro rozvody pitné vody. Nevýhodou plastových rozvodů jsou velká teplotní délková roztažnost a menší tepelná odolnost u levnějších plastů, nejsou samonosné a je třeba využít pomocných podpor nebo kovových žlabů.

Vícevrstvé trubky

Nejlepším materiálem pro topenářské rozvody jsou vícevrstvé materiály, které spojují vlastnosti kovových a plastových materiálů. Největší výhodou vícevrstvých trubek pro topenářské rozvody je jednoduchá a snadná montáž, univerzální použití, cenová dostupnost, menší tepelná roztažnost a větší odolnost. Při vytápění je hlavní předností i kyslíková bariéra, která brání pronikání vzduchu dovnitř a tím znemožňuje korozi kovových částí rozvodů.

Koncept třívrstvé trubky

Třívrstvé trubky tovří vnitřní vrstva z plastu (PE-Xc, PE-RT), která je odolná proti vysoké teplotě a tlaku, střední vrstva je z kovu, nejčastěji svařovaná hliníková fólie (Al), a vnější plášť je opět z plastu (PE, PEX, PE-HD), plní hlavně ochrannou funkci. Tyto materiály dovolují snadné ohýbání se zachováním stabilních tvarů a odolností proti zhroucení. Trubky PE-Xc/Al/PE-HD mají minimální tepelnou roztažnost, snadno se s nimi pracuje a mají nízkou hmotnost. Na trhu existuje velká nabídka vícevrstvých trubek společně s nabídkou listovaných a násuvných tvarovek z plastu a kovu v různých průměrech. Často se využívají i pro podlahové topení nebo instalují ve zdi. Nejpoužívanějším vícevrstvým materiálem pro topenářské rozvody jsou vícevrstvé trubky PE-Xc/Al/PE-HD s tvarovkami Wavin K-press, M-press a smartFIX pro jejich spojování neboli tři v jednom.