Teplo v domácnosti – radiátory

Posledním prvkem tepelné soustavy pro vytápění jsou radiátory – ocelové deskové, ocelové žebříčkové, hliníkové nebo bimetalové a klasické litinové.

Ocelové deskové radiátory

Deskové radiátory jsou oblíbené a velmi rozšířené hlavně pro svou pořizovací cenu. Další výhodou je poměrně nízká hmotnost a vysoký výkon. Mají rychlý náběh teploty, na druhou stranu zase rychle vychladnou, což zvyšuje počet spínacích cyklů kotle, a tím snižuje jeho životnost.

Ocelové žebříkové radiátory

OCelové žebříkové radiátory mají uplatnění hlavně v koupelnách a na WC, protože díky rychlému náběhu teploty a postavení trubek využíváme tento radiátor hlavně jako vysoušeč ručníků. Většina z nich je doplněna o elektrickou topnou tyč, aby byla zajištěna jejich funkce i přes letní sezónu.

Hliníkové a bimetalové radiátory

Díky různorodosti materiálu mají tyto radiátory zvýšené riziko koroze při připojení na otopný systém, což může brát jako značnou nevýhodu. Na druhou stranu se články dají sestavit do požadovaných rozměrů a výkonu.

Litinové radiátory

Litinové radiátory dávno vyšly z módy, ale v poslední době jejich prodej mírně stoupá. Je o ně zájem jako o retro. Najdou své využití v domácnostech, ale také ve zdravotnických zařízeních. Tyto radiátory lze také poskládat na požadovaný rozměr a počet článků, a dodat do i s finální povrchovou úpravou. Výhodou je taky snadné čištění od prachu a jiných nečistot.

Montáž radiátorů

Montáž radiátorů není nijak náročná, většinou se používá upevnění na stěnu, pomocí hmoždinek a vrutů, v případě litinových radiátorů je to náročnější.

Základní zásady pro umístění deskových otopných těles:

  • pod okno,
  • shodná poloha středů otopného tělesa a okna,
  • nesmí být omezeno proudění vzduchu kolem přestupní plochy otopného tělesa.

K připojení deskového otopného tělesa na rozvod otopné soustavy doporučujeme použít takové armatury, aby bylo zajištěno:

  • regulace průtoku teplonosné látky otopným tělesem,
  • uzavření otopného tělesa na straně vstupní a výstupní vody,
  • vypuštění a napuštění otopného tělesa,
  • demontáž otopného tělesa bez přerušení provozu otopné soustavy.