Montáž sprchového koutu, vaničky a kabiny

V malé koupelně, kam není možné umístit vanu, řeší sprcha nedostatek místa, ovšem ve větších prostorách se také vyplatí. Při sprchování ušetříte oproti používání vany na stočném i ohřevu vody, sprchování je navíc hygieničtější. K rekonstrukci koupelny bytu, který není ve vašem vlastnictví, potřebujete souhlas majitele bytu nebo domu, a pokud se mění její dispozice a dojde k překledům instalačních rozvodlů elektriky a vody, pak i povolení místně příslušného stavebního úřadu.

Instalace sprchové vaničky

Základem před instalací sprchové vaničky je rovná podlaha, kterou je třeba změřit vodováhou. Stejně tak je důležité ověřit, zda v rohu koupelny, kam je vanička umísťována, je skutečně pravý úhel. Pokud jsou obojí splněné, je možné přistoupit k samotné instalaci. Ta je podrobně popsána v každém montážním návodu pro montáž sprchové vaničky, existuje spousta druhů vaniček a jejich instalace může být odlišná.

Instalace sprchového koutu

Sprchová vanička je prvním krokem ke správné instalaci sprchového koutu. Ještě více než v případě sprchových vaniček platí, že na trhu je k dispozici velké množství sprchových koutů, jejichž montážní postup je často odlišný. Sprchový kout můžete instalovat pouze do stavebně dokončené koupelny s hotovými obklady stěn, položenou dlažbou a usazenou sprchovací vaničkou. Na osazení sprchového koutu v novostavbě nebo při rekonstrukci koupelny je výhodné využít instalatéra. Při instalaci rohového sprchového koutu, musí být roh v co nejpřesnějším úhlu 90 stupnů.

Připojení na odpad, závěrečné práce

Sifon se připojuje k odpadu pevným spojením, spád do sifonu k odpadu by měl být 3%, tj. 3cm na 1metr délky. U flexibilního připojení je třeba zamezit jeho zmáčknutí a zvlnění. Pokud bude vanička uložena pod obkladem, zmenší se její rozměr a nebude odpovídat rozměru sprchového koutu, který nebude možné na vaničku osadit. Napojení vaničky na hotový obklad doporučujeme utěsnit pomocí silikonového tmelu, popř. speciálních plastových lišt, pokud jsou součástí montážní sady pro vaničku. Sprchový kout poté umístěte na vaničku do optimální polohy a vyrovnejte podle vodováhy. K vyrovnání nepřesnosti zdí slouží různé prostředky, např. ustavovací profily, nebo např. pomocí velkých otvorů ve skle pod panty. Spára mezi zástěnou a vaničkou se tmelí pouze z vnitřní strany, stejným způsobem se tmelí i svislá spára u stěny. Tmelené plochy musí být suché, pevné a čisté.