Montáž a výměna vodovodní baterie

Instalace nové vodovodní baterie je provádí zejména u novostaveb nebo při rekonstrukcích koupelen, kuchyní a ostatních prostorů, kde je třeba přívodu vody. Ovšem nejčatěji dochází k výměně starých vodovodních baterií za novou. V případě instalace nové vododovdní baterie je lepší využít instalatérů, kteří provedou související práce s instalací vododovodní baterie jako – přívody vody, instalace umyvadel, dřezů, sprch apod. Výměnu staré vodovodní baterie za novou zvládnete sami.

Výběr vodovodní baterie

Kvalitní vodovodní baterie dodá koupelně větší požitek při jejím používání, komfortní funkce bude každému příjemná při mytí a koupání. Mimo pěkného designu baterie je třeba brát ohled také na funkčnost baterie a použité kvalitní materiály, odkapávající voda z baterie – kapající kohoutek, vám moc peněz na vodném a stočném neušetří. V současné době se často používají pákové baterie, které se vyznačují snadnou a rychlou regulací vody, snadným mícháním teplé a studené vody na potřebnou teplotu. U pákových baterií dochází k největší úspoře. Naproti tomu si můžete pořídit modernizované baterie se dvěma kohoutky, který jsou často krásným designovým prvkem, ještě lepší alternativou jsou baterie termostatické. Z pohledu způsobu montáže rozdělujeme baterie na stojánkové a stěnové.

Rozměry a umístění

Při stavbě koupelny, kuchyně a dalších prostorů nebo jejich rekonstrukci je potřeba myslet na umístění vodovodní baterie hlavně z pohledu přívodního potrubí a odpadů. V tomto okamžiku se musíte rozhodnout pro použití stěnové vodovodní armatury připojované nad umyvadlo nebo stojánkové montované do připraveného otvoru v samotném umyvadle.

Výměna vodovodní baterie Brno

Když stará vodovodní baterie doslouží a rozhodnete se pro novou baterii, která nemusí být jen rovnocenou náhradou za novou, ale je i designovým prvkem, můžete tuto výměnu provést svépomocí nebo si zavolat instalatéra. Předpokladem pro rychlou výměnu nové vodovodní baterie za starou svépomocí je, že všechny rozměry původní a nové baterie souhlasí. Pokud tomu tak není, musíte provést vrtání nových pozic pro usazení baterie.

Demontáž staré baterie

Stejně jako u výměny vany nebo umyvadla zastavíte přívod teplé i studené vody, otevřete kahoutky pro vypuštění zbylé vody. Podložíte napojení ohebných hadic do zdi vaničkou nebo kbelíkem, odšroubujete spojení a necháte odtéci vodu. Baterie je upevněna většinou dvojicí matic, obě vyšroubujete a baterii opatrně vytáhnete. Je třeba dávat pozor na těsnění kolem těla baterie, abyste jen neztratili a mohli případně využít pro novou baterii. I když v tomto případě doporučujeme dávat nová těsnění.

Montáž nové baterie

Před montáží nové baterie zkontrolujte velikost otvoru pro hadice a rozteč děr pro kotvící šrouby a pořiďte novou baterii. Pokud by neseděly, bylo by nutné vyvrtat nové, v případě keramického umyvadla by to byl problém. Baterii našroubujte do otvoru a nezapomente ji podložit těsněním. Oba šrouby utáhujte střídavě a zvolna, utažení nemusí být příliš silné, stačí, aby baterie držela a těsnění se zamáčklo do podložky.

Zapojení hadic

Zapojte správně flexi hadice k přívodu vody, na lepších bateriích jsou hadice označené barevně, z baterie vedou dva vývody – když je vlevo kohoutek studené vody, tak je vlevo i vývod studené vody. U pákové baterie je to podobné, jen se stačí podívat na barevný proužek. Při připojení hadic nezapomeneme na těsnění (o-kroužek), které bývá součástí balení nové baterie, pokud není k dispozici, musíte dokoupit odpovídající gumový kroužek nebo utěsnit přívody postaru koudelí. Zapnete přívod vody, vyzkoušejte těsnost všech spojů, a pokud je vše v pořádku, jste již u konce. Otevřete zvolna kohoutky a vypusťte vzduchové bubliny.